Dyskusje na temat wolności gospodarczej i jej znaczenia dla rozwoju cywilizacji trwają od lat. Od czego jednak najlepiej zacząć swoją przygodę z tą dziedziną wiedzy? W jakich książkach szukać informacji potrzebnych do zrozumienia postulatów wolności gospodarczej?
Idea wolności gospodarczej jest dziś jedną z kluczowych myśli związanych ze zmieniającą się strukturą świata. Promuje swobodę działalności z minimalną ingerencją państwa. Samo pojęcie wolności gospodarczej bywa jednak różnie interpretowane, a nawet kwestionowane na rzecz coraz mocniejszego wpływu struktur państwowych na życie gospodarcze i społeczne.
Jedną z bardziej znanych dziś osób zajmujących się promowaniem wolności gospodarczej jest Tomasz Wróblewski, założyciel i prezes Warsaw Enterprise Institute, dziennikarz, publicysta oraz twórca takich tytułów jak „Newsweek Polska” oraz „Forbes Polska”.
Warsaw Enterprise Institute to marka skupiająca się na promowaniu szeroko pojętej myśli wolnościowej w Polsce i na świecie. Jak zapewniają jej twórcy:
Wierzymy, że bezpieczeństwo Polski i dobrobyt obywateli zależy od ich praw i wolności. Wyboru własnej drogi życia, równości wobec prawa i prawa do pomnażania swojego majątku. Granice wolności stanowić może tylko krzywda osób trzecich. Bogactwo narodów wymaga silnego i sprawnego państwa chroniącego nas przed nieprawością i zagrożeniem zewnętrznym. Jego rola powinna być jednak ograniczona do niezbędnego minimum tak, żeby nie krępowała energii i ducha przedsiębiorczości.
Wolność gospodarcza – od czego zacząć?
Zagadnienia związane z wolnością gospodarczą są dziś bardzo na czasie, a co za tym idzie, poszukiwane są źródła wiedzy w tym temacie. Aby jednak zacząć przygodę z ideami wolności najlepiej sięgnąć po książki polecane przez fachowców. Poprosiliśmy więc Tomasza Wróblewskiego o wskazanie tytułów, które mogą być dobrym wstępem do wejścia w świat zrozumienia wolności gospodarczej. Poniżej sześć propozycji lektur:
- “Bieda, bogactwo i polityka” – Thomas Sowell
- “Wolny Wybór” – Milton i Rose Friedman
- “Ja, ołówek” – Leonard Reed
- “Droga do Zniewolenia” – Friedrich Hayek
- “Ekonomia w jednej lekcji” – Henry Hazlitt
- “Manifest Kapitalistyczny” – Andrew Bernstein
Przy okazji warto nadmienić, że Warsaw Enterprise Institute prowadzi również wydawnictwo książkowe, dzięki któremu czytelnicy mają możliwość zakupienia ciekawych tytułów dotyczących problemów zglobalizowanego świata. Natomiast Tomasz Wróblewski prowadzi podcast Wolność w remoncie, na kanale WEI w serwisie YouTube.