w

Wojskowe bazy USA na świecie

Amerykanie dysponują setkami wojskowych baz na całym świecie.

wojsko żołnierz armia
Fot. Pixabay

Chociaż w ostatnim czasie jednym z głównych tematów dotyczących Stanów Zjednoczonych było wyjście wojsk amerykańskich z Afganistanu, ostatecznie na całym świecie – poza USA – cały czas stacjonuje ponad 100 tysięcy amerykańskich żołnierzy.

Pod koniec sierpnia zapadał ostateczna decyzja o rozpoczęciu wyprowadzania amerykańskich wojsk z Afganistanu. Wydarzenie to wzbudziło wiele kontrowersji i komentarzy. Sposób opuszczenia kraju przez armię USA – nagły i nieskoordynowany – był powszechnie krytykowany. Szybko okazało się też, że Talibowie zaraz po przeprowadzeniu ewakuacji wojsk amerykańskich odzyskali kontrolę nad kluczowymi częściami kraju.

Amerykanie opuszczając Afganistan chcą w większym stopniu skupić się na konfrontacji z Chinami i ograniczyć swoją obecność w miejscach niezbędnych do dalszego prowadzenia swojej polityki. Jak informował Pentagon, w szczytowym momencie Stany Zjednoczone dysponowały około 100 000 żołnierzy, w co najmniej 10 bazach wojskowych od Bagram po Kandahar. W sumie, według Pentagonu, w Afganistanie przez dwadzieścia lat służyło ponad 800 000 żołnierzy amerykańskich.

Jak informuje natomiast serwis Aljazeera.com powołując się na Davida Vine’a, profesora antropologii politycznej na American University w Waszyngtonie, Stany Zjednoczone w lipcu 2021 roku miały około 750 baz w co najmniej 80 krajach świata. Rzeczywista ich liczba może być nawet wyższa, ponieważ nie wszystkie dane są publikowane przez Pentagon.

W pierwszej trójce krajów z największą liczbą amerykańskich baz znajdują się:

Japonia 120 baz – 53 713 żołnierzy
Niemcy 119 baz – 33 948 żołnierzy
Korea Południowa 73 baz – 26 414 żołnierzy.

Inne miejsca, w których Amerykanie mają najliczniejszą liczbę baz i żołnierz to kraje takie jak: Włochy, Wielka Brytania, Guam, Irak, Bahrain, Hiszpania, Turcja czy Kuwejt.

Co myślisz?

polska flaga

Jak Polacy postrzegają sprawy w kraju i UE?

Sportowcy z największym potencjałem rynkowym i marketingowym