w

Tomasz Terlikowski: “Każda rozmowa nas zmienia”

Czy i dlaczego warto rozmawiać, nawet gdy głęboko się z sobą nie zgadzamy? 

ręce dyskusja debata
Fot. Pixabay

Czy i dlaczego warto rozmawiać, nawet gdy głęboko się z sobą nie zgadzamy? Tomasz Terlikowski jest zdania, że tylko rozmowa może prowadzić nas do próby zrozumienia drugiej strony. 

Spory polityczne i światopoglądowe w Polsce często ograniczają się do obrzucania drugiej strony błotem, braku zrozumienia i refleksji. Karolina Wigura i Tomasz Terlikowski pokazali w swojej książce Polka ateistka kontra Polak katolik, że rozmawiać warto zawsze, nawet jeśli się z sobą głęboko nie zgadzamy. Czytając na temat tej pozycji na stronie Wydawnictwa Znak można dowiedzieć się, że:

Mówi się o tym, że istnieją dwie Polski, które nigdy ze sobą nie rozmawiają. Otrzymują Państwo zapis bezprecedensowego starcia dwóch światopoglądów: konserwatywno-katolickiego i liberalno-zsekularyzowanego. Nie jest to jednak tylko zapis konfrontacji, lecz także dialogu i szukania kompromisu. Aborcja, eutanazja, małżeństwa jednopłciowe, populizm, wojna – to tylko kilka tematów podjętych w tej książce.

W audycji Skądinąd Tomasza Stawiszyńskiego Tomasz Terlikowski przybliżył swoje spojrzenie na wartość dyskusji.

Każda rozmowa nas zmienia i każda rozmowa nas prowadzi do przodu. To nie jest tak, że jesteśmy w jednym miejscu. Myślenie, tak jak życie, jest procesem i w tym procesie – nie chcę powiedzieć, że każde wydarzenie – ale wiele wydarzeń ma na nas wpływ i jakoś nas formułuje, prowadzi w nowym kierunku albo w tym samym, ale głębiej.

Terlikowski odniósł się również do podziałów, które w Polsce funkcjonują.

My będziemy się w Polsce różnić. Nigdy nie nastanie taki moment, a przynajmniej nie w dającej się przewidzieć przyszłości, kiedy jedna strona przekona drugą. Tak zwyczajnie nie będzie. Co oznacza, że obie te strony, pewnie z jakoś zmieniającymi się statystycznymi danymi i pewnie ze świadomością istnienia tej grupy, której jest to obojętne, nie ma zdania albo się tym po prostu nie interesuje, to te dwie grupy, trzy, cztery, pięć, tych grup jest przecież więcej, po prostu będą istnieć w Polsce. Podstawową rzeczą jest, żeby zaczęły ze sobą w jakikolwiek sposób rozmawiać, żeby nie rodziła się agresja.

Tomasz Terlikowski jest polskim dziennikarzem, filozofem, publicystą, tłumaczem, pisarzem i działaczem katolicki, który nie tylko publikuje swoje teksty na łamach różnych periodyków, ale również prowadzi własny podcast Tak myślę, który można znaleźć między innymi w serwisie YouTube na kanale Deon TV.

Co myślisz?

książki książka czytanie czytelnictwo

„Reguły na czas chaosu”, czyli wciskanie hamulca do dechy

bieg artur kujawiński

Krzysztof Zanussi: “Sportowcy wyznają zasady, które uważam za podstawowe”