w

Najbogatsi sprzedali w tym roku sporo akcji własnych firm

Szefowie największych firm na świecie sprzedali w tym roku pokaźną liczbę akcji własnych marek.

pieniądze money gotówka bank
Fot. Pixabay

Bywa, że szefowie największych firma na świecie zarabiając pokaźne sumy sprzedając akcje własnych podmiotów, marek którymi zarządzają.

W coroczny raporcie Kantar BrandZ 2021 prezentujący 100 najcenniejszych marek świata na samym szczycie znalazły się tak znane firmy jak: Amazon, Apple, Google, Microsoft czy Facebook. Osoby, które nimi dziś zarządzają to: Jeff Bezos (Amazon), Tim Cook (Apple), Sundar Pichai (Google), Satya Nadella (Microsoft) i Mark Zuckerberg (Facebook).

Serwis Visual Capitalist na podstawie raportu SEC Form4 Insider Trading przygotował zestawienie transakcji sprzedaży własnych akcji przez dyrektorów zarządzających wymienionych wyżej marek.

W pierwszej połowie 2021 roku Jeff Bezos sprzedał 2 miliony akcji Amazona o wartości 6,6 miliarda dolarów. Mark Zuckerberg wypuścił na rynek 7,1 miliona akcji Facebooka o wartości 2,2 miliarda dolarów. Następna jest Satya Nadella, która sprzedała 278 694 akcji Microsoftu o wartości 234 miliona dolarów. Czwarty na liście znalazł się Sundar Pichai, który od początku 2021 roku sprzedał 27 000 akcji o wartości 62,5 miliona dolarów. Tim Cook w tym czasie nie sprzedał żadnej akcji Apple. Sprzedał natomiast udziały w firmie Nike, gdzie zasiada w radzie dyrektorów Nike. Sprzedane akcje wyceniono na 6,9 miliona dolarów.

Warto przypomnieć, że w tym roku firma Amazon utrzymała pozycję lidera na liście najcenniejszych marek świata. Jej wartość wzrosła o 65% do 684 miliardów dolarów. Tuż za nią plasuje się Apple, którego wartość wynosi blisko 612 miliardów dolarów i w ciągu roku wzrosła o 74%. Na miejscu trzecim natomiast znalazł się Google z wartością 458 miliardów i wzrostem na poziomie 42%. Microsoft jest wyceniany na 410 miliardy dolarów (wzrost +26%), a Facebook na 227 miliardy dolarów (wzrost +54%).

Co myślisz?

Fantasta nieznany – literackie poszukiwania

wojsko żołnierz armia

Koncepcja Armii Nowego Wzoru ujrzała światło dzienne