w

Miejsce Polski w konflikcie Rosji z Ukrainą

Czy konflikt Rosji z Ukrainą może przynieść jakąś korzyść Polsce?

wojsko żołnierz armia
Fot. Pixabay

W jaki sposób konflikt Rosji z Ukrainą może wpłynąć na zmianę ładu w Europie i czy może on przynieść jakieś korzyści Polsce?

Jacek Bartosiak, założyciel i właściciel marki Strategy&Future i Piotr Zychowicz, publicysta historyczny, od dawna próbują wspólnie odpowiadać na pytania dotyczące zmieniającej się rzeczywistości politycznej na świecie. Wspólnie napisali książkę Nadchodzi III wojna światowa, w której skupili się na tym czy Stany Zjednoczone pójdą na wojnę z Chinami? A jeśli tak, to po czyjej stronie stanie Rosja? Próbowali też odpowiedzieć na pytanie o to, czy Polska zostanie wciągnięta w III wojnę światową i czy świat stoi na krawędzi nuklearnej zagłady?

Tym razem postanowili porozmawiać wspólnie o tym, w jakim kierunku zmierza zaogniający się konflikt pomiędzy Rosją i Ukrainą. Próbują też wyjaśnić w co gra Kreml i jaki cel chce osiągnąć Władimir Putin?

Jacek Bartosiak przedstawił też swoje spojrzenie na to, czy konflikt Rosji z Ukrainą może przynieść jakąś korzyść Polsce.

Może się okazać, że w polskim interesie będzie, żeby cała ta awantura się trochę zaogniła. Nie za bardzo, żeby Rosjanie łatwo nie wygrali, ale żeby się trochę zaogniła, żeby to skonsolidowało Zachód, w szczególności państwa Europejskie. Żeby jednak nie pchnęło ich to w kierunku pomysłów Macrona dogadywania się z Rosją, tylko skonsolidowało wokół przywództwa amerykańskiego z uwzględnieniem interesu Polski i regionu. Ze wzmocnieniem NATO i zdolności wojskowych, przystąpieniem do paktu Szwecji, Finlandii i pomocą wojskową dla Ukrainy w sensie uzbrojenia.

Jest to oczywiście tylko jeden aspekt całej sprawy wynikający z wielowątkowej dyskusji Jacka Bartosiaka z Piotrem Zychowiczem. Całość rozmowy można obejrzeć na kanale Historia Realna w serwisie YouTube.

Piotr Zychowicz jest publicystą historycznym i redaktorem naczelnym miesięcznika „Historia Do Rzeczy”. Jego książki od lat wzbudzają ogromne zainteresowanie czytelników i wywołuję burzliwe debaty, jak miało to miejsce przy chodzić Obłędzie ’44. Autor prowadzi również kanał Historia Realna w serwisie YouTube, gdzie zaprasza do debat gości związanych z historią czy geopolityką.

Dr Jacek Bartosiak jest założycielem i właścicielem marki Strategy&Future; dyrektorem Programu Gier Wojennych i Symulacji Fundacji Pułaskiego; Senior Fellow w The Potomac Foundation w Waszyngtonie, współzałożycielem Play of Battle, zajmującej się przygotowywaniem symulacji wojskowych; współpracownikiem Nowej Konfederacji oraz New Generation Warfare Centre w Waszyngtonie.

Co myślisz?

Elon Musk łączy mózg z komputerem

ludzie tłum

Liczba ludności w Polsce zmniejszyła się