w

Krzysztof Zanussi: “Sportowcy wyznają zasady, które uważam za podstawowe”

Jak sport wpływa na nasze życie i co niesie z sobą współzawodnictwo.

bieg artur kujawiński
Fot. Pixabay

Sport niesie z sobą uniwersalne zasady i reguły. Bywa najlepszą szkoła charakteru i życia. Krzysztof Zanussi jest zdania, że niesie też z sobą wymierne wartości.

W zeszłym roku minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk, poinformował w Studio PAP, że: zwolnienie z lekcji wychowania fizycznego dotyczy aż 30 procent uczniów w szkołach. Powody takiej sytuacji bywają oczywiście różne, jednak problem jest poważny i nie chodzi tylko o samą kwestią braku ruchu wśród dzieci, ale też tego, co treningi i sport wnoszą z sobą do rozwoju człowieka.

Ciekawe spojrzenie na sport przedstawił Krzysztof Zanussi, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, który w rozmowie z Małgorzatą Domagalik na Kanale Sportowym mówiąc o sportowcach stwierdził:

Z jednej strony gladiatorzy, a z drugiej to są ludzie, którzy wyznają z konieczności zasady, które ja uważam za takie podstawowe. W sporcie nie można mówić o jakimś dobrostanie, tylko jest to zdecydowanie sposób życia, w którym istnieje poświęcenie, w którym jest cierpienie, w którym jest wysiłek, w którym jest rygor, dyscyplina. Wszystkie rzeczy, które są w społeczeństwie konsumpcyjnym dzisiejszym strasznie niemodne i wszyscy od tego chcą uciec, tylko sportowcy nie uciekają.

Krzysztof Zanussi odniósł również sport do wartości, które niesie z sobą współzawodnictwo.

Mało tego, są wymierne wartości. Ile skoczysz, to skoczysz i to może skończyć się na olimpiadzie, bo tam skaczą najwyżej. Tu nie można powiedzieć o różnorodności, że każdy sobie skacze jak chce. Nie. Skaczemy wszyscy. Niektórzy skaczą lepiej niż my, a inni gorzej i można to naprawić. Więc w takim sposobie patrzenia na życie to ja mam zawsze poczucie, że z ludźmi sportu łatwo złapać wspólny język, bo oni mają to jakby wpisane w swój program. Nie można inaczej uprawiać sportu, jak tylko w taki zdyscyplinowany sposób.

Warto zaznaczyć, że ostatnie dane z Głównego Urzędu Statystycznego pokazały, iż w okresie od 1.10.2020 r. do 30.09.2021 r. w zajęciach sportowych lub rekreacji ruchowej uczestniczyło 38,8% Polaków (36,7% kobiet oraz 41,0% mężczyzn). Mieszkańcy Polski podejmowali aktywność fizyczną głównie dla przyjemności i rozrywki. Najczęstszą formą uprawiania sportu i rekreacji była jazda na rowerze. Średni koszt poniesiony na sport i rekreację ruchową przez gospodarstwo domowe wyniósł 870 zł, w tym na zakup sprzętu sportowego – 154 zł.

Co myślisz?

ręce dyskusja debata

Tomasz Terlikowski: “Każda rozmowa nas zmienia”

polska flaga

“Dudek o historii” – Profesor Antoni Dudek rozwija swój kanał