w

“Koniec Kościoła jaki znacie” – książka o zmianach zachodzących w Kościele

Już niedługo na rynku może pojawić się nowa książka Tomasza Terlikowskiego.

książka
Fot. Pixabay

Nowa Konfederacja planuje wydać książkę “Koniec Kościoła jaki znacie” napisaną przez Tomasza Terlikowskiego.

Nowa Konfederacja, czyli połączenie serwisu internetowego, wydawnictwa i think tanku, działa coraz prężniej publikując nowe książki z zakresu między innymi polityki, filozofii, spraw międzynarodowych czy gospodarki.

Teraz szefostwo wydawnictwa planuje wypuścić na rynek książkę, która ma pomóc zagłębić się czytelnikowi w świat zmieniającego się na naszych oczach Kościoła. Jak można przeczytać w zapowiedzi:

Na naszych oczach umiera i rozsypuje się to, co znaliśmy jako katolicyzm ukształtowany przez pięćset ostatnich lat. (…) Ta książka jest próbą ukazania procesu destrukcji tego, co znamy, rozpadu wielu katolickich mitów i przekonań, ale wskazuje też potencjalne, nowe formy i kierunki życia katolickiego.

Autorem książki jest Tomasz Terlikowski, polski dziennikarz, filozof, publicysta, tłumacz, pisarz i działacz katolicki, który nie tylko publikuje swoje teksty na łamach różnych periodyków, ale również prowadzi własny podcast Tak myślę, który można znaleźć między innymi w serwisie YouTube na kanale Deon TV.

W jednym z ostatnich wydań podcastu Tomasza Terlikowskiego, publicysta przedstawi swoje spojrzenie na zmiany zachodzące w Kościele.

To, że młodzież odeszła od kościoła jest faktem obiektywny. Z tym nie da się polemizować. Można co najwyżej szukać przyczyn. Te przyczyny, jak zwykle w takich sytuacjach, są różne. Obiektywne, związane ze zmieniającym się modelem komunikacji, tym co dzieje się w popkulturze, także z pandemią i innymi rzeczywistościami, które są niezależne od nikogo, a przynajmniej niezależne od instytucji religijnych. Są jednak i takie, które bezpośrednio z owymi instytucjami są związane. Weźmy choćby tyle, że Kościół katolicki i nie tylko zresztą Kościół, nie potrafi wciąż jeszcze adekwatnie odpowiedzieć na niektóre z intelektualnych wyzwań, jakie niesie ze sobą współczesna nauka. Chodzi także o uwikłanie części duchownych i części świeckich, bo już np. nie papiestwa, w romans z populistami religijnymi i politycznymi, a także o postępującą niestety irracjonalizację przekazu religijnego. W Polsce można i trzeba dodać do tego wyraźny przechył kościoła hierarchicznego w kierunku jednej opcji politycznej, brak przemiany mentalności wobec ofiar przemocy nie tylko seksualnej w Kościele, a także niezdolność do szukania nowych metod, zarówno w ewangelizacji, jak i w duszpasterstwie.

Wydanie książki “Koniec Kościoła jaki znacie” można również wesprzeć finansowo. Pełna informacja na ten temat znajduje się na stronie Nowej Konfederacji.

Tomasz Terlikowski ma na swoim koncie wiele publikacji książkowych. Ostatnia to “Franciszek Blachnicki. Ksiądz, który zmienił Polskę”, wydawana w 2021 roku.

Co myślisz?

fake news

Niewidzialne kroplówki

Elon Musk łączy mózg z komputerem