w

Koncepcja Armii Nowego Wzoru ujrzała światło dzienne

Jak powinna wyglądać armia, do czego ma służyć i jakie wystawiać zdolności?

wojsko żołnierz armia
Fot. Pixabay

Jacek Bartosiak, założyciel marki Strategy&Future dokonał publicznej prezentacji koncepcji Armii Nowego Wzoru.

Strategy&Future od ponad roku prowadzi projekt badawczy pod nazwą Dwudziesta wojna, dotyczący hipotetycznych  kryzysów bezpieczeństwa międzynarodowego w obszarach strategicznego zainteresowania Polski. Na realizację tego projektu w serwisie Zrzutka.pl zebrano już ponad 300 tysięcy złotych, z planowanych 250 tysięcy. Jak wyjaśniają twórcy pomysłu:

Zorganizowanie tego rodzaju przedsięwzięcia musi być całkowicie niezależne od wszelkich źródeł finansowania mogącego reprezentować partykularny interes polityczny czy biznesowy. Nie powinny go finansować spółki skarbu państwa, pieniądze nie mogą pochodzić z grantów ani od firm zbrojeniowych.

W ramach projektu Dwudziestej Wojny powstała również koncepcja Armii Nowego Wzoru, czyli to, jak powinna wyglądać armia, do czego ma służyć i jakie wystawiać zdolności. Jak szerzej wyjaśnił w trakcie prezentacji tej koncepcji Jacek Bartosiak:

Chcielibyśmy, aby nazwa Armia Nowego Wzoru wbiła się w ucho i zwiastowała zmianę, która jest niezbędnie potrzebna państwu polskiemu. (…) Nie chodzi tylko o samą armię czy siły zbrojne, tylko cały system odporności państwa – pewną fundamentalną zmianę podejścia do tego jak w XXI wieku w miejscu, w którym położona jest nasza ojczyzna i w obecnym momencie transformacji ładu światowego patrzy się na siły zbrojne.

Do prezentacji doszło w Warszawie w Złotych Tarasach, a całość transmisji na żywo można było również obejrzeć w serwie YouTube i na Facebooku. Koncepcję przedstawił Jacek Bartosiak, który jest nie tylko twórcą i właścicielem marki Strategy&Future, ale również dyrektorem Programu Gier Wojennych i Symulacji Fundacji Pułaskiego; Senior Fellow w The Potomac Foundation w Waszyngtonie, współzałożycielem Play of Battle, zajmującej się przygotowywaniem symulacji wojskowych; współpracownikiem Nowej Konfederacji oraz New Generation Warfare Centre w Waszyngtonie.

Co myślisz?

pieniądze money gotówka bank

Najbogatsi sprzedali w tym roku sporo akcji własnych firm

film aparat

Konfrontacja sztuk