w

Jacek Bartosiak: “Rozpoczęła się epoka wielkiego chaosu”

Kiedy wyłoni się nowy ład międzynarodowy?

technologia sztuczna inteligencja świat
Fot. Pixabay

Jacek Bartosiak, założyciel think tanku Strategy&Future, jest zdania, że aktualne perturbacje i zmiany polityczne zachodzące na świecie, a związane z wojną na Ukrainie i rywalizacją amerykańsko-chińską, ukształtują nowy ład międzynarodowy dopiero za kilkanaście lat.

Wybuch wojny na Ukrainie spowodował ogromne zmiany w dotychczasowym układzie politycznym i międzynarodowym świata. Podczas konferencji Zderzenie Kulturowe 2022, która odbyła się pod koniec listopada w Warszawie, próbowano odpowiedzieć miedzy innymi na pytanie o to, jakie zmiany zachodzą dziś na geopolitycznej mapie globu i kiedy wyłoni się z nich jakiś nowy międzynarodowy ład. Dr Jacek Bartosiak przedstawił swoje spojrzenie na aktualną sytuacją i stwierdził:

Mamy nowe otwarcie. Rozpoczęła się wielka rywalizacja chińsko-amerykańska i nawet widać w kontekście ostatnich doniesień, że Amerykanie i Chińczycy de facto kształtują podstawowe parametry wojny na Ukrainie. To jest przewrót kopernikański w naszej historii, bo ostatnie kilkaset lat Rosja była najsilniejsza na wschodzie, a Chiny są teraz znacznie potężniejsze i to Amerykanie z Chińczykami ustalają np. parametry eskalacji nuklearnej, bo Chińczycy mają – może jeszcze nie w stu procentach – wpływ na postępowanie Moskwy.

Wpływy tego nowego otwarcia na świat i ludzi mogą mieć zdaniem Jacka Bartosiaka daleko idące konsekwencje.

Rozpoczęła się moim zdaniem epoka wielkiego chaosu. Upadł ład międzynarodowy. W związku z tym deglobalizacja będzie tego przejawem. To uruchomi ogromy niepokój społeczny i łamanie kontraktów społecznych w różnych krajach. Nie wiadomo co będzie z Unią. Nie wiadomo co będzie z Polską. Nie wiadomo co będzie z Ukrainą. Nie wiadomo co będzie z Rosją. Nie wiadomo co będzie z Ameryką i Chinami. Wchodzimy w czas kształtowania kultury strategicznej dlatego, że podobnie jak w życiu ludzi, tak w życiu państw, to wielkie kryzysy, śmierć, rozwód, utrata pracy, bankructwo, wymuszają myślenie strategiczne od jednostek i od państw. Ja obstawiam, że to potrwa kilkanaście lat. Będzie przypominało okres od rewolucji francuskiej do kongresu wiedeńskiego. Potem jakiś ład się ukształtuje.

Dr Jacek Bartosiak jest założycielem i właścicielem marki Strategy&Future; dyrektorem Programu Gier Wojennych i Symulacji Fundacji Pułaskiego; Senior Fellow w The Potomac Foundation w Waszyngtonie, współzałożycielem Play of Battle, zajmującej się przygotowywaniem symulacji wojskowych; współpracownikiem Nowej Konfederacji oraz New Generation Warfare Centre w Waszyngtonie.

Co myślisz?

pieniądze money podatek

Polskie startupy są niedofinansowane

Ukraina

Ukraińcy – nowa książka Piotra Zychowicza