w

Jacek Bartosiak: “Natura ludzka ma tendencję do feudalizacji”

O patologii systemu oligarchicznego w Rosji i nie tylko.

Rosja
Fot. Pexels

Oligarchiczny system funkcjonowania Rosji pod rządami Władimira Putina jest jednym z elementów blokujących i utrudniających rozwój i konkurencję na rynku.

Władimir Putin, który de facto od 2000 roku sprawuje nieprzerwanie władzę w Rosji, stworzył w państwie system oligarchiczny, w którym niewielka grupa ludzi dorobiła się ogromnych majątków. Grupie tej zależy w oczywisty sposób na utrzymaniu status quo, który pozwala im na spokojne funkcjonowanie w systemie.

Patologię oligarchicznego systemu, który blokuje rozwój, opisał niedawno dr Jacek Bartosiak, który był gościem w programie Duży w Maluchu w serwisie YouTube.

Z punktu widzenia innowacyjności i sprawiedliwości społecznej – chociaż to określenie jest dyskusyjne – z punktu widzenia wzorca prawidłowego zachowania, tak żeby ludzie wierzyli, że można zrobić karierę prawidłową, to jest patologia i niestety ona wynika z natury ludzkiej – powiedział Jacek Bartosiak. – Tak samo było w dawnej Rzeczypospolitej, tak samo na Ukrainie, tylko jeszcze bardziej. Natura ludzka ma tendencję do feudalizacji.

Sprawa nie dotyczy jednak tylko szczebli władzy, ale jest generalną zasadą utrudniającą rozwój społeczeństw w różnych dziedzinach życia, o czym mówił dalej Jacek Bartosiak:

Jak już raz zajmę pozycję jakąś zawodową, albo na rynku, to najchętniej bym chciał, żeby regulator zabronił innym wyostrzania swojej konkurencji względem mnie, poprawiania się względem mnie, bo chciałbym na zawsze mieć ten rynek, bo zasłużyłem na to, bo jestem naturalnie lepszy. Jestem wyższy, niższy, szerszy, grubszy i ludzka natura jest taka, że najchętniej już bym się nie starał. Jak ktoś zajął pozycję, to już nie chce się starać, w związku z tym ma tendencję do feudalizacji przez grę personalną, przez geografię personalną, przez próbę zmuszenia państwa do zabezpieczenia tej pozycji. Dochodzi do petryfikacji tej relacji. Tak jest na Uniwersytetach w Polsce. I to trzeba przełamywać, bo to jest chore, to jest feudalne i ludzie wyjeżdżają z tego powodu, bo nie chodzi o merytorykę, tylko o układ pewien personalny, który ma petryfikować te rzeczy. Ludzie są leniwi na tyle, na ile im się pozwala. W każdym z nas jest takie pragnienie.

Dr Jacek Bartosiak jest założycielem i właścicielem marki Strategy&Future; dyrektorem Programu Gier Wojennych i Symulacji Fundacji Pułaskiego; Senior Fellow w The Potomac Foundation w Waszyngtonie, współzałożycielem Play of Battle, zajmującej się przygotowywaniem symulacji wojskowych; współpracownikiem Nowej Konfederacji oraz New Generation Warfare Centre w Waszyngtonie.

Co myślisz?

ręce dyskusja debata

Realizm w podejściu do stosunków międzynarodowych

książki książka czytanie czytelnictwo

Wojskowość. Od jakich książek warto zacząć?