Wojna na Ukrainie w całości skupiła na sobie uwagę świata. Informacji na temat agresji Rosji na Ukrainę można znaleźć w mediach bardzo dużo, a trend dotyczący zapytań na temat Ukrainy w sieci wzrósł znacząco.
Jak pokazuje narzędzie analityczne Google Trends zainteresowanie tematem Ukrainy obejmuje przede wszystkim Europę i Amerykę Północną. Najwyższy odsetek wszystkich zapytań dotyczących Ukrainy w danym kraju odnotowano w Polsce. Na drugim miejscu w tym zestawieniu jest Szwecja, potem Norwegia, Finlandia i Estonia. Pierwszą dziesiątkę zamykają: Litwa, Łotwa, Indonezja, Macedonia Północna i Uzbekistan.
W Polsce wśród wyszukiwanych tematów związanych z wojną na Ukrainie znajdują się również takie jak: „Wyspa Węży”, „Ukraina wojna na żywo” czy „negocjacje Ukraina-Rosja”. Widać więc wielkie zapotrzebowanie na informacje związane z konfliktem.
Wzmożone zainteresowanie tematem świetnie obrazują również media społecznościowe. Na Twitterze od dłuższego czasu wśród najpopularniejszych hashtagów znajduje się ten związany z wojną #RussianUkrainianWar.
Wraz z narastającym konfliktem rośnie też potrzeba zrozumienia wydarzeń i pojawiających się informacji, których liczby wręcz przytłaczają. Dziś świetnym miejscem na poszukiwanie wartościowych, pogłębionych treści jest serwis YouTube, na którym można znaleźć kanały w profesjonalny sposób podchodzące do tematu wojny na Ukrainie. Jednym z nich jest kanał Historia Realna prowadzony przez Piotra Zychowicza, publicystę historycznego i redaktora naczelnego miesięcznika „Historia Do Rzeczy”.
Według serwisu Social Blades kanał Historia Realna tylko w lutym zyskał 52 tysiące nowych subskrybentów, a filmy na nim zamieszczone były oglądane ponad 3 miliony razy. Na kanale praktycznie każdego dnia można teraz znaleźć nowy materiał związany z wojną na Ukrainie. Co jednak ważne, temat jest pokazywany z różnych perspektyw i omawiany przez specjalistów z różnych dziedzin nauki i nie tylko. Mamy więc między innymi rozmowę o Niemczech z Justyną Gotkowską z Ośrodka Studiów Wschodnich; rozmowy o militarnym aspekcie wojny z Jarosław Wolski, analitykiem i specjalistą od techniki wojskowej; rozmowę z profesorem Bogdanem Góralczykiem, specjalistą od Chin i Węgier; czy też dyskusję z profesorem Grzegorzem Motyką, znawcą historii Ukrainy.
Wojna na Ukrainie wybuchła 24 lutego. Niedługo później prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, podpisał wniosek o członkostwo jego kraju w Unii Europejskiej, a Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą do podjęcia działań na rzecz przyznania Ukrainie statusu kandydata. Kraje tzw. Zachodu nałożyły natomiast na Rosję sankcje i rozpoczęły wspieranie Ukrainy dostawami sprzętu, zaopatrzenia i informacjami wywiadu wojskowego.