w

Geopolityka. Od jakich książek warto zacząć?

Dr Jacek Bartosiak wskazał sześć tytułów książek, od których warto rozpocząć przygodę z geopolityką.

książka książki czarno na białym
fot. Pixabay

Geopolityka przeżywa dziś swój renesans. W czasach coraz szybciej zmieniającego się świata stara się odpowiadać na trudne pytania dotyczące przyszłości. Od czego jednak najlepiej zacząć swoją przygodę z tą dziedziną wiedzy i nauki? W jakich książkach szukać informacji potrzebnych do zrozumienia geopolityki?   

Globalne zjawiska i wydarzenia wpływające na kraje i ich obywateli są ciągłym procesem na stałe wpisanym w funkcjonowanie świata. Geopolityka próbuje te zjawiska analizować, wyjaśniać i przewidywać ich konsekwencje oraz pokazywać jaki wpływ na politykę mają warunki geograficzne.

Jedną z bardziej znanych dziś osób zajmujących się geopolityką jest dr Jacek Bartosiak, założyciel Strategy&Future i autor takich książek jak: „Pacyfik i Eurazja. O wojnie” czy “Koniec końca historii”.

Strategy&Future to marka skupiająca się na rozwoju myśli geopolitycznej w Polsce i w Europie. Jak zapewniają jej twórcy:

Chcemy podzielić się naszą perspektywą na wydarzenia kształtujące losy świata, które definiowane są przez wiecznie płynną równowagę sił w Eurazji. Jest to szczególnie ważne dzisiaj, w momencie zmiany światowego porządku, którym cieszyliśmy się przez ostatnie trzy dekady.

Geopolityka – od czego zacząć

Popularność zagadnień związanych z geopolityką rośnie, a co za tym idzie, poszukiwane są źródła wiedzy w tym temacie. Aby jednak zacząć przygodę z geopolityką najlepiej sięgnąć po książki polecane przez fachowców. Poprosiliśmy więc dr Jacka Bartosiaka o wskazanie tytułów, które mogą być dobrym wstępem do wejścia w świat geopolityki. Poniżej sześć propozycji lektur:

  • „Ziemia i państwo” – Eugeniusz Romer
  • „Demokratyczne ideały a rzeczywistość” – Halford Mackinder
  • „Connectography” – Khanna Parag
  • „The Revenge of Geography. What the Map Tells Us About Coming Conflicts and the Battle Against Fate” – Robert Kaplan
  • „Więźniowie geografii czyli wszystko, co chciałbyś wiedzieć o globalnej polityce i geopolityce” – Tim Marshall
  • „Rzeczpospolita, między lądem a morzem. O wojnie i pokoju” – Jacek Bartosiak

Przy okazji warto nadmienić, że już niedługo do sprzedaży trafi nowa książka Jacka Bartosiaka pisana wspólnie z Georgem Friedmanem, światowej sławy politologiem i analitykiem zajmującym się geopolityką oraz stosunkami międzynarodowymi. Książka będzie jednak dotyczyła przestrzeni kosmicznej, prezentującej ją jako nową domenę operacyjną i nowe miejsce dla biznesu i wojskowości.

Co myślisz?

film

“Diabeł Łańcucki” – nowy serial przygodowy z szablą w tle

samolot podróż podróżach

Tanie latanie ma odejść do przeszłości