w

Geopolityka i zmiany w armii wzbudzają coraz większe zainteresowanie

Wojskowość i zmiany geopolityczne przyciągają uwagę mediów.

świata geopolityka media
Fot. Pixabay

W ostatnich miesiącach polska armia i zmiany, jakie mają w niej zachodzić wzbudziły ogromne zainteresowanie mediów i opinii publicznej, a to za sprawą dwóch wydarzeń: prezentacji koncepcji Armii Nowego Wzoru i założeń ustawy o obronie ojczyzny.

Think tank Strategy&Future, założony przez doktora Jacka Bartosiaka, od ponad roku prowadzi projekt badawczy pod nazwą Dwudziesta Wojna, dotyczący hipotetycznych kryzysów bezpieczeństwa międzynarodowego w obszarach strategicznego zainteresowania Polski. W ramach tego projektu powstała również koncepcja Armii Nowego Wzoru, czyli tego, jak powinna wyglądać polska armia, do czego ma służyć i jakie wystawiać zdolności.

W dwa miesiące od publicznej prezentacji koncepcji Armii Nowego Wzoru, materiał wideo z tego wydarzenia obejrzano w serwisie YouTube blisko 200 tysięcy razy. Projekt wzbudził pokaźne zainteresowanie widzów i odbił się głośnym echem w mediach społecznościowych, ale nie tylko. Również tzw. media tradycyjne zajęły się tematem. Według danych zebranych przez Press-Service Monitoring Mediów o Armii Nowego Wzoru tylko od września pojawiło się blisko 100 publikacji w prasie, serwisach internetowych, radiu i telewizji.

Prawdziwe zatrzęsienie materiałów na temat polskiej armii i zmian, jakie mają w niej zachodzić przyniosło natomiast ogłoszenie założeń ustawy o obronie ojczyzny, które zostały zaprezentowane pod koniec października na specjalnej konferencji wicepremiera, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

Według danych zebranych przez Press-Service Monitoring Mediów od czasu konferencji prasowej, w mediach tradycyjnych pojawiło się ponad 4 tysiące publikacji na ten temat. Najwięcej, bo ponad 3 tysiące w serwisach internetowych, ponad 800 w radiu i telewizji, a blisko 200 w prasie.

To jednak oczywiście nie koniec debaty na temat zmian, jakie mają zachodzić w najbliższych latach w polskiej armii. Think thank Strategy&Future cały czas intensywnie pracuje nad zakończeniem projektu Armii Nowego Wzoru. W połowie listopada natomiast na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy o obronie ojczyzny. Zgodnie z nim ustawa miałaby wejść w życie 1 lipca 2022 roku. Do tego więc czasu temat będzie zapewne na bieżąco komentowany.

Zainteresowanie sprawami wojska, a co za tym idzie, również kwestiami obronności i geopolityki ostatnio znacząco wzrasta. Jako przykład warto podać program Hejt Park, który regularnie pojawia się na Kanale Sportowym w serwisie YouTube. Gośćmi jednego z ostatnich wydań byli: Jacek Bartosiak i Piotr Zychowicz, którzy wspólnie napisali książkę Nadchodzi III wojna światowa. Rozmowa prowadzona przez Krzysztofa Stanowskiego o geopolityce, wojnie, wojskowości i przyszłości zmieniającego się świata trwała blisko 3,5 godziny i do dziś została obejrzana ponad 800 tysięcy razy.

Co myślisz?

ziemia kosmos

Rasa drapieżców według Stanisława Lema

orzeł godło polska

Gen sprzeciwu