w

Fit for 55 – rewolucja w Unii Europejskiej

Komisja Europejska szykuje zmiany, które mogą znacząco wpłynąć na portfele obywateli.

energia elektryczność polityka

Unia Europejska od dawna realizuje radyklany plan zmniejszenia emisji dwutlenku węgla na terenie państw, które wchodzą w jej skład. Teraz jednak Komisja Europejska postanowiła zaproponować rozwiązania pakietowe pod nazwą Fit for 55, które mają jeszcze mocniej wpłynąć na życie obywateli.

Przedstawiony przez Komisję Europejską pakiet rozwiązań ma w założeniu przynieść obniżenie emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 procent do 2030 roku. Ostatecznie jednak ma mieć wpływ nie tylko na klimat, ale również na portfele obywateli. W założeniach pakietu znalazły się bowiem zmiany między innymi dotyczące motoryzacji, transportu, handlu emisjami czy budownictwa, które w praktyce wpłyną na poziom życia ludzi. Opodatkowanie paliwa lotniczego czy brak możliwości rejestracji samochodów spalinowych na terenie Unii Europejskiej, to tylko drobne przykłady.

Szefostwo Komisji zapowiedziało wprawdzie utworzenie specjalnego funduszu, który w założeniu ma zabezpieczyć najuboższe gospodarstwa domowe przed poważnymi kosztami, co nie zmienia jednak faktu, że planowana rewolucja zostanie przez nich zauważona w życiu codziennym.

Inicjatywy, które przedłożyła Komisja Europejska tak na prawdę przeformatują życie każdego Europejczyka, każdego mieszkańca Unii Europejskiej – powiedział w radiu Wnet Jakub Wiech, redaktor naczelny serwisu Energetyka24.com.

W rozmowie dla tego samego radia Marcin Roszkowski, prezes instytutu Jagiellońskiego, odpowiadając na pytanie dotyczące wpływu pakietu na ludzi najmniej zarabiających powiedział, że będzie to bardzo zauważalne.

Zdecydowanie tak i to nie jest demagogia, tylko osób średnio i mało zarabiających jest liczbowo po prostu najwięcej, a to są zmiany, które będą dotykać również dóbr konsumpcyjnych, które stanowią duży udział w miesięcznych wydatkach osób średnio i mało zarabiających. To będzie na pewno szok.

Ministerstwo Środowiska komentując pakiet Fit for 55 napisało w oficjalnym komunikacie:

Nowy cel stanowi wyzwanie, lecz też szansę na przeprowadzenie sprawiedliwej transformacji gospodarki w Polsce, w tym przy wsparciu ze środków unijnych. Przedstawione rozwiązania będą miały znaczący wpływ na naszą gospodarkę i dlatego też analizujemy obecnie szczegóły zawarte w pakiecie oraz ich potencjalne implikacje.

Na razie jednak pakiet Fit for 55 jest jedynie propozycją, która będzie omawiana przez kraje członkowskie w najbliższym czasie i ostatecznie jeszcze nie wiadomo, które ze zmian i w jakim zakresie wejdą w życie.

Co myślisz?

pieniądze money podatek

Dzień Wolności Podatkowej jeszcze później

film

“Diabeł Łańcucki” – nowy serial przygodowy z szablą w tle