w

Elektrownia atomowa w Polsce. Jak wygląda poparcie dla tego projektu?

Na razie nie wiadomo czy i kiedy powstanie w Polsce elektrownia atomowa.

wodór energia energetyka technologia
Fot. Pixabay

Czy Polacy popierają budowę elektrowni atomowej w kraju? Różne badania pokazują różne wyniki. 

O budowie elektrowni atomowej w Polsce mówi się od lat. Na razie jednak cały czas nie wiadomo czy i kiedy faktycznie powstanie taki obiekt nad Wisłą.

Jak można przeczytać na stronach rządowych:

Inwestor prowadzi badania środowiskowe w dwóch lokalizacjach Lubiatowo-Kopalino i Żarnowiec. Badania te pozwolą na potwierdzenie dobrych warunków geologicznych dla budowy i udokumentowanie stanu środowiska. Po ich zakończeniu możliwe będzie wskazanie preferowanej lokalizacji. Obecnie w gminach, gdzie znajdują się lokalizacje, czyli: Choczewo, Gniewino i Krokowa, społeczność lokalna popiera inwestycję.

Co ciekawe, Ministerstwa Klimatu i Środowiska zleciło w listopadzie badania w tej sprawie i ogłosiło, że aż 74% Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w Polsce. Jednocześnie 58% badanych zgodziłoby się, aby taka elektrownia powstała w okolicy ich miejsca zamieszkania.

Badanie to na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska zostało zrealizowane przez firmę Danae w listopadzie 2021 r., metodą CATI (computer assisted telephone interview, czyli wywiadem telefonicznym ze wspomaganiem komputerowym) na reprezentatywnej grupie 2148 Polaków w wieku 15-75 lat.

Miesiąc wcześniej natomiast swoje badania zlecił serwis Business Insider Polska. Całość została przeprowadzona przez platformę analityczno-badawczą UCE Research. Wyniki wskazują, że 38,8% dorosłych Polaków popiera budowę elektrowni atomowej w Polsce. Przeciwko budowie opowiedziało się 45,1% badanych. Natomiast 16,1 % nie ma jeszcze zdania na ten temat.

Powyższe badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI (computer assisted Web interview, czyli wywiad prowadzony przez internet) na reprezentatywnej grupie 1027 dorosłych Polaków.

W sytuacji zmieniającego się rynku energii, odchodzenia od węgla i konieczności inwestowania w tzw. zielona energetykę, budowa elektrowni atomowej w Polsce wydaje się być niezbędna. Warto pamiętać również o tym, że od rozpoczęcia budowy elektrowni atomowej, do jej uruchomienia, może minąć nawet kilkanaście lat.

Co myślisz?

Medialna konfrontacja Chin i USA

książka książki czarno na białym

Wolność gospodarcza. Od jakich książek warto zacząć?