w

Co ósme drzewo w Polsce ma powyżej 100 lat

Z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów poznaliśmy stan polskiego zalesienia.

drzewa las lasy zalesienie
Fot. Akapit Media

Jak dużą powierzchnię kraju zajmują dziś lasy? Ile drzew każdego roku jest sadzonych i czy zalesienie w Polsce wzrasta?

Lasy Państwowe, przy okazji Międzynarodowego Dnia Lasów, przygotowały obszerna informację na temat działalności leśnej w Polsce.

Jak wynika z Wielkoobszarowej Inwentaryzacji Stanu Lasów (dane od 2014 r. do 2018 r.) tereny leśne zajmują 29,6 proc. powierzchni kraju, a co ósme drzewo ma powyżej 100 lat. Jak wynika z poprzednich edycji wcześniej wspomnianej inwentaryzacji powierzchnia lasów państwowych wzrosła o 50,2 tys. ha do 7,15 mln ha.

Z tych samych danych wynika, że średnio zasoby drewna wzrosły z 262 m3/ha do 290 m3/ha. W ostatnich 10 latach w lasach państwowych co roku na każdym hektarze średnio przyrastało 9,19 m3 drewna z tego pozyskiwano 5,66 m3, czyli 3,63 m3

 drewna pozostawało i powiększało zasoby.
Ponadto w okresie od 2009 r. do 2019 r. nastąpiło zwiększenie udziału gatunków liściastych z 29,2 proc. do niemal 32 proc.

Leśnicy każdego roku w całym kraju sadzą 500 mln młodych drzewek, a na potrzeby polskich lasów rocznie w szkółkach leśnych produkowanych jest 800 mln sadzonek różnych gatunków drzew (51 proc. są to gatunki iglaste, 49 proc. gatunki drzew liściastych).

Co ciekawe, Lasy Państwowe poinformowały również, że jak wynika z analizy branżowego pisma „Forest Policy and Economics”, przeciętne polskie gospodarstwo zbiera od 26 do 30 kg „leśnych skarbów” rocznie, przeważnie grzybów i jagód oraz orzechów.

źródło: Lasy Państwowe

Co myślisz?

księżyc księżycu księżyca

Chiny planują budowę stacji badawczej na Księżycu

transformacja cyfrowa technologia klawiatura komputer

Transformacja cyfrowa w firmach w czasie pandemii