w

Chiny planują budowę stacji badawczej na Księżycu

Chiny i Rosja podpisały wspólny protokół w sprawie budowy międzynarodowej stacji naukowo-badawczej na Księżycu.

księżyc księżycu księżyca
Fot. Akapit Media

Próby podboju kosmosu trwają od lat. W wyścigu o sprawczość w przestrzeni kosmicznej biorą udział również Chiny, które w przyszłości chcą zbudować międzynarodową stację badawczą na Księżycu.

Chiny zakończyły właśnie studia wykonalności czwartej fazy programu eksploracji Księżyca i liczą, że w przyszłości zbudują międzynarodową księżycową stację badawczą na jego południowym biegunie. Informację taką przekazał w wywiadzie dla China Space News Wu Weiren, główny projektant chiński program eksploracji księżyca.

W ramach kolejnych misji księżycowych planowane jest uzyskanie próbek z bieguna południowego księżyca oraz testowanie kluczowych technologii związanych z eksploracją Srebrnego Globu. Jak wyjaśnił Wu Weiren, biegun południowy Księżyca może okazać się dla naukowców świetny miejscem do pracy, ponieważ może istnieć tam, podobnie jak na Ziemi, noc i dzień polarny, który zapewni około 180 dni światła.

Przy okazji poinformowano również, że Chiny i Rosja podpisały wspólny protokół w sprawie budowy międzynarodowej stacji naukowo-badawczej na Księżycu. Obydwa kraje wspólnie opracują mapę drogową dla budowy międzynarodowej księżycowej stacji badawczej.

Jeśli projekt księżycowej stacji badawczej zostanie pomyślnie wdrożony, Chiny będą już niedaleko od zorganizowania załogowego lądowania na Księżycu – powiedział Wu.

Warto przypomnieć, że 3 stycznia 2019 roku chińska sonda Chang’e 4 wylądowała na tzw. ciemnej stronie Księżyca – niewidocznej z Ziemi półkuli Srebrnego Globu. Było to pierwsze lądowanie statku wysłanego z Ziemi na tej części Księżyca.

Co myślisz?

telefon smartfon

Telefon. Co można na nim znaleźć?

drzewa las lasy zalesienie

Co ósme drzewo w Polsce ma powyżej 100 lat