w

Chcesz pokoju, szykuj się do wojny!

Recenzja książki Nadchodzi III wojna światowa.

atom bomba wojna
Fot. Pixabay

Piotr Zychowicz i Jacek Bartosiak przyzwyczaili nas do rozmów, które można obejrzeć na kanale Historia Realna w serwisie YouTube. Teraz jednak obaj panowie przelali swoje myśli na papier i zebrali je w tomie o dość prowokacyjnym tytule.

26 października 2021 roku do księgarń trafiła najnowsza książka Jacka Bartosiaka i Piotra Zychowicza Nadchodzi III wojna światowa. Nadchodzi czy może już nadeszła? To właśnie próbują czytelnikom wyjaśnić interlokutorzy. Żeby jednak rozważyć tak kluczowe zagadnienie należy wzbić się nieco ponad emocjonalną rzeczywistość serwowaną nam na co dzień przez media, co też świetnie udaje się w książce zrobić.

Oczywiście tytuł tomu z wydawnictwa Rebis sam w sobie jest nieco „clickbaitowy”, czego nie kryją sami autorzy. Ostatecznie jednak przyciągnięcie uwagi nie jest tu celem samym w sobie, a środkiem do celu jakim jest spokojne i realne spojrzenie na rzeczywistość zmieniającego się świata. Geopolityka i historia, które łączą się w tej książce w jedną spójną całość, pokazują nam jak patrzeć na świat, gdy odrzucimy z niego emocje i spojrzymy na rzeczywistość przez pryzmat międzynarodowych interesów i realnych możliwości stojących za państwami.

Zychowicz i Bartosiak próbują przeprowadzić czytelników przez dynamicznie zmieniającą się mapę współczesnego świata i coraz silniejszej rywalizacji między państwami. Ostatnie trzydzieści lat tzw. końca historii, można bowiem spokojnie odłożyć już do lamusa i trzeba na nowo zasiąść do stołu z grą w geopolitykę. Czy jednak karty jakie posiada Polska są na tyle mocne, aby nasze państwo mogło samo je rozdawać? Realistyczne, czasami brutalne spojrzenie na nasze możliwości przez autorów książki, nie jest pozbawione nadziei i wskazania możliwości. I właśnie trzeźwy osąd sytuacji wydaje się być największą wartością dyskusji obu panów. Jakie i czy w ogóle zostaną z tego wyciągnięte jakieś wnioski przez naszą klasę polityczną? To już temat na zupełnie oddzielną dyskusję.

Co jednak ważne, wraz z publikacją, przez media społecznościowe przelewa się prawdziwa fala ciekawych dyskusji o książce i wokół tematów, które porusza. Tylko jedna rozmowa Krzysztofa Stanowskiego z autorami książki w programie Hejt Park na Kanale Sportowym została do dziś obejrzana ponad dwa miliony razy. Widać więc, że temat wzbudza ogromne zainteresowanie i może jeśli nawet klasa polityczna nie wyciągnie z niego żadnych wniosków, to coraz więcej wyborców będzie wymagać od niej czegoś więcej niż propaganda i miłe dla ucha hasła budujące rzeczywistość tekturową, rozpadającą się przy pierwszym zetknięciu z tzw. realpolitik.

Piotr Zychowicz i Jacek Bartosiaka, Nadchodzi III wojna światowa, Dom Wydawniczy Rebis 2021 r.

O autorach:

Piotr Zychowicz jest publicystą historycznym i redaktorem naczelnym miesięcznika „Historia Do Rzeczy”. Jego książki od lat wzbudzają ogromne zainteresowanie czytelników i wywołuję burzliwe debaty, jak miało to miejsce przy chodzić Obłędzie ’44. Autor prowadzi również kanał Historia Realna w serwisie YouTube, gdzie zaprasza do debat gości związanych z historią czy geopolityką.

Dr Jacek Bartosiak jest założycielem i właścicielem marki Strategy&Future; dyrektorem Programu Gier Wojennych i Symulacji Fundacji Pułaskiego; Senior Fellow w The Potomac Foundation w Waszyngtonie, współzałożycielem Play of Battle, zajmującej się przygotowywaniem symulacji wojskowych; współpracownikiem Nowej Konfederacji oraz New Generation Warfare Centre w Waszyngtonie.

Co myślisz?

kino film

Pan Kleks w nowoczesnym wydaniu

pieniądze money gotówka bank

PKB Polski na tle innych krajów Unii Europejskiej