w

Artur Kujawiński zamierza obiec Polskę

Projekt Run Around Poland, biegu wzdłuż granicy naszego kraju, rusza już w lipcu.

bieg artur kujawiński
Fot. Pixabay

Przed Arturem Kujawińskim, ultramaratończykiem z Poznania, kolejne sportowe wyzwanie. Tym razem będzie to bieg dookoła Polski.

Już 25 lipca Artur Kujawiński wyruszy w samotny bieg dookoła Polski. Projekt Run Around Poland, biegu wzdłuż granicy naszego kraju, ma być zgłoszony do księgi rekordów Guinessa, a długość całej trasy to około 3600 kilometrów. W rzeczywistości jednak dokładny wynik będzie mógł być podany dopiero na końcu biegu.

Obiec swój kraj wzdłuż granic wydaje się być czymś fajnym. Dotrzeć do tych zakątków, których nigdy nie odwiedziłem – powiedział Kujawiński w rozmowie dla telewizji WTK.

– Kiedy znalazłem informacje, że żaden Polak tego nie dokonał – dwie, trzy osoby próbowały, ale jednak mocno ścinając trasę, czyli robiąc ją bez Helu, bez Mierzei Wiślanej i nie tak dokładnie blisko granic, im kilometraż wychodził 2200, 2700 kilometrów – tym bardziej się ucieszyłem i podjąłem decyzję, żeby tego dokonać – stwierdził Kujawiński.

Start nastąpi w okresie letnim ze względu na to, żeby móc biec z jak najmniejszym obciążeniem. Artur Kujawiński pobiegnie bez żadnego wsparcia, będzie zdany więc jedynie na to, co zmieści w plecaku i z czego będzie mógł skorzystać na trasie. Poznaniak przewiduje, że plecak nie będzie ważył więcej niż 7 kilogramów. Każdy dodatkowy kilogram nie tylko utrudnia bieg, ale też powoduje mocniejsze obcieranie ramion, co może ostatecznie poważnie utrudnić i tak już ogromne wyzwanie.

– Prawie 1,5 roku zajęło mi przygotowywanie się do tego mentalnie, gdyż fizycznie trwa to już ponad dekadę – powiedział Artur zapowiadając swój wyczyn.

Trening cały czas trwają. Tylko w marcu Kujawiński przebiegł 600 kilometrów, a dystans ten będzie się zwiększać.

Głowa jest gotowa i nie ma ani krzty zawahania czy wątpliwości. Czas dokonać tego czego nie dokonał jeszcze nikt, żaden Polak. To będzie mój wpis do historii biegów ultra – zapewnia Artur za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Start z sopockiego molo nastąpi 25 lipca o godzinie 9:00. Najtrudniejszym etapem trasy będą natomiast Tatry. Codzienny raport z trasy będzie można śledzić na profilach w mediach społecznościowych Artura Kujawińskiego.

Artur Kujawiński ukończył ponad sto maratonów i ultramaratonów. Jego największym sportowym wyczynem był start i ukończenie uważanego za najtrudniejszy bieg na świecie, Badwater  Ultramaraton, odbywający się w kalifornijskiej Dolinie Śmierci.

Co myślisz?

Licznik strat lockdownowych przekroczył 40 miliardów

Tadż Mahal indie

Unia Europejska i Indie chcą pogłębić współpracę